Mapy Myśli – Mind Maps – MM

Technika notowania nielinearnego, opracowana przez Tony’ego Buzana,  w zaskakująco prosty sposób wspomagająca zapamiętywanie olbrzymich ilości informacji, pozwalająca na  szybkie ich przetwarzanie oraz pobudzająca procesy myślenia twórczego.

www.mind-map.com

Wykorzystuje ona naturalną skłonność umysłu do lepszego zapamiętywania wrażeń wizualnych oraz możliwość kojarzenia pojedynczych słów kluczy. W porównaniu z tradycyjną notatką mapy myśli wyglądają o wiele atrakcyjniej i mimo że pozornie zawierają mniej treści, nasz umysł z łatwością potrafi odtworzyć z nich wszystkie potrzebne informacje.

Mapy myśli stanowią niezastąpioną pomoc w nauce zarówno przedmiotów humanistycznych jak i ścisłych. Polecam ich stosowanie wszystkim, którzy chcą lepiej wykorzystać potencjał swego umysłu.

Od dawna wiadomo, iż w procesach zapamiętywania szczególną rolę odgrywają obrazy, tymczasem w tradycyjnych notatkach rzadko można  spotkać kolorowe rysunki. W technice notowania przy pomocy map myśli,  to właśnie wielość użytych kolorów oraz posługiwanie się słowami-kluczami oraz odejście od liniowego zapisu - gwarantuje niezwykłą skuteczność zapamiętania tak sporządzonych notatek. Słowo albo zwrot-klucz jest wyrazem zawierającym w sobie szeroki wachlarz wyobrażeń, które dzięki niemu mogą w każdej chwili zostać przywołane do naszej świadomości.

Oto algorytm wykonania mapy myśli. Przygotuj kartkę papieru z bloku technicznego. Zbierz odpowiednią liczbę kolorowych pisaków (cienkopisów) różnej grubości. Wybierz temat, jaki chcesz umieścić na mapie myśli. Pozbieraj materiały niezbędne do opisania nurtującego Cię tematu. Narysuj centralnie położony kolorowy rysunek reprezentujący tematykę Twojej mapy. Narysuj kilka najważniejszych gałęzi odchodzących od centralnego rysunku. Każdą opisz słowem (drukowanymi literami) i rysunkiem. Dodawaj szczegółowe, coraz mniejsze gałęzie, aż uznasz, że wszystkie konieczne informacje znalazły się na mapce. Do podpisania poszczególnych rozgałęzień używaj „słów kluczy” lub ikon.

 

Zawsze traktuj mapę myśli jako drzewo. Zaczynasz od "pnia", określenia zagadnienia, tematu mapy. Pień najlepiej umiejscowić w centrum kartki papieru. Jeśli zajmujesz się problemem - postaraj się rozbić go na nie przekraczającą 6-9 elementów liczbę mniejszych zagadnień. Będą one głównymi gałęziami "drzewa". Opisz każdą wyodrębnioną gałąź słowem kluczowym (hasłem). Następnie, na podobnej zasadzie rozbij każdą gałąź na pewną liczbę mniejszych elementów, którym nadaj krótkie, jednoznaczne etykiety.

Pierwsza zasada brzmi: nie ma żadnych zasad. Mapa "jest Twoja", możesz z nią zrobić co zechcesz, jak zechcesz. Możesz rysować linie, ikony, symbole. Druga - postaraj się maksymalnie wyswobodzić z ram, ograniczeń. Jeśli przyjdzie Ci do głowy pomysł z pozoru nie pasujący - i tak nanieś go na mapę. Wyzwolisz w ten sposób swoją kreatywność. Trzecia - praktyka czyni mistrza. Im więcej map narysujesz, tym prostsze to będzie i po pewnym czasie stwierdzisz, że nie masz praktyczniejszej metody pracy!

Mapy możesz stosować prawie wszędzie! Notowanie nielinearne jest prostsze z każdą następną mapą, którą stworzysz. Szybko też zauważysz, ile niesie ze sobą korzyści:

rozwiązywanie problemów - Mapa pozwala systematycznie rozbić problem na drobniejsze elementy, co znacząco ułatwia znalezienie rozwiązania. Jeśli problem jako całość jest trudny do ogarnięcia, Mapa pomoże znaleźć jego rozwiązanie.

zarządzanie czasem (planowanie) - mapę możesz wykorzystać do zaplanowania swoich zajęć na nadchodzący okres. Wypełniając gałąź po gałęzi dotyczące poszczególnych obszarów Twojego życia dostrzeżesz jak łatwą czynnością jest systematyczne analizowanie Twoich zajęć i to, że nie pominiesz żadnego ważnego zadania!

notowanie - mapa pozwoli Ci  jednym "rzutem oka" powrócić do materiału, z którego notowałeś. Nie obawiaj się, że na jednej mapie nie będziesz w stanie zmieścić wszystkich informacji. Spróbuj jednak i zaufaj swojemu umysłowi! Zdziwisz się, jak wiele elementów sporządzona wcześniej mapa odświeży w Twoim umyśle, elementów których nie zapomniałeś, które trzeba było jedynie wyzwolić!

***

Przeszukuj zasoby sieci według słowa kluczowego "mindmap". Informacje na temat map myśli zmieniają się bardzo dynamicznie, stąd bardziej praktyczne jest samodzielne przeszukiwanie, niż korzystanie z  linków.

 

powrót do strony głównej